Суд скасував ганебний наказ щодо стягнення коштів з РБЗіД УТОС

Шостий апеляційний адміністративний суд своєю постановою від 10 листопада 2022 року у справі №640/16844/21 визнав протиправним та скасував наказ Фонду соціального захисту інвалідів від 14 травня 2021 року №46 «Про повернення коштів до державного бюджету», виданий на підставі Довідки Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 06 квітня 2021 року про результати перевірки виконання умов Договору №12/2020 від 07 серпня 2020 року про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, укладеного відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України №503 від 20 липня 2020 року «Про надання безповоротної фінансової допомоги за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходить до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю».

07 серпня 2020 року між Київським міським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та Підприємством «Республіканський будинок звукозапису і друку» Українського товариства сліпих (РБЗіД УТОС) було укладено договір №12/2020 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, відповідно до умов якого РБЗіД УТОС отримав фінансову допомогу у розмірі 3927885 гривень для випуску спеціальної літератури, в тому числі 2808088 гривень для випуску книг рельєфно-крапковим шрифтом Брайля та 1119797 гривень для випуску аудіозаписів.

До підписання вищезазначеного договору, починаючи з 16 березня 2020 року, тривав чотирьох місячний кропіткий і складний процес погодження калькуляції, узгодження деталізованих розрахунків витрат на оплату праці, сировину і комунальні послуги. Розрахунку неодноразово змінювались, бо роботу необхідно було виконати до кінця року, а отже час на виробництво невпинно зменшувався, а процес погодження затягувався. Тож довелось навіть переглядати й штатний розпис щоб він відповідав остаточним погодженим розрахункам.

Зрештою РБЗіД УТОС замість необхідних планових дев’яти місяців виконав умови договору протягом п’яти місяців (з серпня по грудень 2020 року), мобілізувавши увесь свій потенціал, виготовив друкованої продукції рельєфно-крапковим шрифтом Брайля 6273 примірників на суму 2808088 гривень і аудіокниг 7392 примірники на суму 1009939 гривень. Крім того було досягнуто економії бюджетних коштів у сумі 100770 гривень, які були повернуті у бюджет.

Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів у своїй довідці від 06 квітня 2021 року зазначило, що найменування продукції відповідають затвердженому та погодженому Переліку та виготовлені у повному обсязі, а саме: надруковано рельєфно-крапковим шрифтом 54 книги, 12 номерів журналу «Школяр», 12 номерів журналу «Заклик», озвучено 104 книги і 4 звукові альманахи.

Також перевіркою було встановлено і відображено у довідці, що відповідно до зведених накладних за період з 17 серпня 2020 року по 31 грудня 2020 року друковану продукцію, виготовлену рельєфно-крапковим шрифтом Брайля, на загальну суму 2808088 гривень. Відповідно до зведених накладних за вищевказаний період Підприємством відправлено до бібліотек озвучену літературу на загальну суму 1009939 гривень.

Водночас, фахівці Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів розуміючи, що договір фактично виконаний і придертись їм не має до чого, вирішили вигадати нецільове використання коштів у сумі 501571 гривень, звинувативши керівництво РБЗіД УТОС у нібито зміні на власний розсуд структуру видатків на оплату праці, що призвело до перевищення граничних сум витрат на оплату праці адміністративного та загальногосподарського персоналу.

Для того щоб дійти до такого надуманого висновку щодо нібито зміни РБЗіД УТОС на власний розсуд структуру видатків на оплату праці достатньо було зробити вигляд, що ані Фонду соціального захисту інвалідів, ані його Київське міське відділення не бачили (не опрацьовували і не погоджували) той штатний розпис РБЗіД УТОС, який діяв саме під час виконання договору №12/2020 від 07 серпня 2020 року. Але РБЗіД УТОС зберіг належні докази надання Фонду соціального захисту інвалідів цього штатного розпису і інших відповідних деталізованих розрахунків ще у липні 2020 року до укладання договору, а від так Фонду соціального захисту інвалідів таки довелось тільки через рік письмово визнати факт їх отримання, що також допомогло суду прийняти об’єктивне рішення.

Крім цього в проваджені Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває справа №640/18396/21 за позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Підприємства «Республіканський будинок звукозапису і друку» Українського товариства сліпих про стягнення коштів, але розгляд цієї справи призупинено до вирішення по суті питання щодо правомірності оскаржуваного наказу Фонду соціального захисту інвалідів №46 від 14 травня 2021 року «Про повернення коштів до державного бюджету».

На превеликий жаль вся ця судова тяганина позбавила можливості РБЗіД УТОС отримувати безповоротну фінансову допомогу для виготовлення нових книг для комплектування бібліотек, що в свою чергу  вже другий рік поспіль позбавляє можливості незрячих отримувати нову інформацію і мати доступ до нових творів літератури у доступному для їх сприйняття форматі.

Внаслідок умисних дій, бездіяльності, непрофесійності і некомпетентності фахівців Фонду соціального захисту інвалідів і його Київського міського відділення колектив РБЗіД УТОС, який переважно складається з осіб з інвалідністю, вимушено не працює вже другий рік і навряд чи буде працювати  у наступному році, бо Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю не передбачив видатків на випуск спеціальної літератури у наступному 2023 році.